Mi számít vajon tradicionálisan magyar ételnek? A magyar konyha természetesen folyamatosan alakult az évszázadok során. A török kor, az Osztrák-Magyar Monarchia korszaka, a szocializmus időszaka vagy akár a székely nép hagyományai mind-mind nyomot hagytak a gasztronómiánkban is. Nem kivétel ez alól a roma kultúra sem. Az ő ételeik leginkább szabad tűzön és igen fűszeresen készültek, míg az ősi magyar konyha alapvetően főző-, nem pedig sütő konyha volt.
A cigánypecsenyének pedig valószínűleg pusztán annyi a története, hogy ez az étel az ő konyhájukból került be a legkedveltebb magyaros ételek sorába. És olyannyira kedvelt étel lett, hogy a Fald feles fiúk például mindig igent mondanak egy jó kis cigánypecsenyére. Lássuk, hogyan készítik!
Hozzávalók
- 1 cs KOMETA sertéstarja
- 100 g zsírszalonna
- 3 gerezd fokhagyma
- 400 g burgonya
- 50 g vaj
- 2 dl tej
- 1 csokor petrezselyem
- 1 csipet rózsabors
- fűszerpaprika, só, bors
Elkészítés
A hús elkészítése előtt vágjuk szeletekre a zsírszalonnát és egészen a bőréig irdaljuk be a szeleteket. Magas hőfokon pirítsuk őket egy serpenyőben addig, amíg szét nem nyílnak teljesen. Ha kész, szedjük ki a serpenyőből és tegyük félre.
A továbbiakban az ebből kisült zsiradékot használjuk. A szeletelt sertéstarják minden oldalát sózzuk és borsozzuk meg és mehetnek is a forró zsiradékba. Az első fordítás után minden szelet kapjon bőséggel apróra vágott fokhagymát, valamint mehet rá a fűszerpaprika is.
A köret egy selymes krumplipüré lesz, amihez vágjuk apróra a burgonyát és sós vízben főzzük puhára
Mikor elkészült, szűrjük le és adjunk hozzá 50 g vajat, valamint 2 dl tejet. Egy habverő segítségével pedig dolgozzuk krémesre az egészet.
Tálaláskor a cigánypecsenyét helyezzük a püré tetejére, majd arra a szalonnát. Szórjuk meg frissen vágott petrezselyemmel és rózsaborssal, valamint egy keveset a forró zsírból is érdemes rácsepegtetni a mennyei végeredményre.
Jó étvágyat!