Rántotta, palacsinta, paprikás krumpli – ezeket az ételeket készítettük el először a KOMETA friss felmérése alapján. Legtöbben az egyszerűbb receptekkel kezdték a főzéssel való ismerkedést, ugyanakkor vannak, akik azonnal nagyobb kihívást kerestek és kaszinótojást vagy akár barbecue sertésoldalast készítettek. A gasztronómia világába tett kalandozások egyeseknél már általános iskolás korban elkezdődtek, de bőven vannak olyanok is, akik a családalapítás után ismerkedtek meg inkább a sütés-főzéssel.
Mi volt az első étel, amit megtanultál elkészíteni? – kérdezte Facebook és Instagram követőit a KOMETA *. A több mint 1100 válaszból kiderül, hogy bár – talán nem meglepő módon – a rántotta lett a nyertes, igen széles a paletta és vannak, akik nem az egyszerűségre mentek, hanem egyből a sertéspörköltnek vagy a babgulyásnak ugrottak neki.
De nézzük is, melyik étel hol végzett a listán? Az újdonsült szakácsok nagy része elsőként tehát rántottát készített (17,5%). A második helyen a palacsinta végzett (12,2%), majd kicsivel lemaradva harmadik a paprikás krumpli (9,3%), a dobogóról pedig épphogy lecsúszott a lecsó (7,2%). Több válaszadó is levest készített elsőként, amelyek közül a legnépszerűbbek sorrendben a húsleves, a bableves, a borsóleves és a gulyásleves voltak. Szinte fej-fej mellett végeztek az olyan kiadós reggeli- és ebédfogások, mint a bolognai (3,68%), a rántott hús (3,59%) és a bundás kenyér (3,42%). Akik valamilyen tésztaételt készítettek először, gyakran a tésztát is maguk gyúrták. Kaszinótojás és barbecue sertésoldalas – van, aki ilyen ínyencségekkel próbálkozott először. De a hot-dog, a fasírt, a gyümölcsleves, a chilis bab és a rakott krumpli is szerepelnek a listán, és természetesen a tejbegríz is sokak meghatározó első étele.
Hogy ki mikor kezdte az ismerkedést a főzéssel, az egészen változó. Volt, aki 12 éves korában kibandukolt a kertbe, szedett friss borsót, lefejtette, és mire hazaért az édesanyja a munkából, már várta a gőzölgő borsóleves a tűzhelyen. Amíg az egyik válaszadó már az általános iskola 4. osztályában a „kisgazdasszony” szakkörön töltött paprikát és pogácsát készített a közösségi kertben termelt alapanyagokból, addig egy másikuk akkor főzött először, amikor babájának készített céklafőzeléket.
Hogy ki mikor kezdi, talán mindegy is, a lényeg, hogy gondosan válasszuk meg az alapanyagokat, részesítsük előnyben a hazai zöldségeket, gyümölcsöket, keressük a minőségi hús- és pékárukat, kerüljük az élelmiszerpazarlást, ne féljünk kísérletezni az esetleges maradékokkal – javasolják a KOMETA szakértői.
*A felmérés a KOMETA Facebook és Instagram oldalán készült 2024 augusztusában 1139 fő részvételével.