A tokány eredettörténetét keresve sokféle elméletre bukkanhatunk. Egyesek szerint török eredetű a szó, így bizonyára onnan került hazánkba, mások szerint az erdélyi magyarság étele volt. Ráadásul a pörkölttől való megkülönböztetése sem egyszerű, hiszen van, aki annyival elintézi, hogy a pörköltben kockára, a tokányban viszont csíkokra kell vágni a húst, amit a pörköltben pirítunk, a tokányban fonnyasztunk. Nem mi fogunk ebben a kérdésben igazságot tenni.
Annyi bizonyos, hogy a tokány legfontosabb, elmaradhatatlan fűszere a bors. Hogy minden kerül még bele, lássuk a GastroHobbi legújabb videójában!
Hozzávalók
- 15 dkg kolozsvári szalonna
- olaj szükség szerint
- 2 fej vöröshagyma
- 80 dkg sertéslapocka
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 ek. sűrített paradicsom
- 2-3 dl víz
- 3-4 darab csemegeuborka
- 2 szál KOMÉTA lecsókolbász (26 dkg)
- 1 tk füstölt fűszerpaprika
- ízlés szerint só és bors
Elkészítés
A szalonnát vágjuk apróra kockára, majd saját zsírján süssük szép pirosra (ha szükséges, kevés zsiradékot adjunk hozzá).
A hagymát vágjuk félkarikára, a fokhagymát szeleteljük fel.
A sertéslapockát és a csemegeuborkát vágjuk csíkokra.
Amikor a szalonna megpirult, adjuk hozzá a hagymát, néhány keverésnyit pirítsuk együtt, majd mehet hozzá a csíkokra vágott hús és gyakori kevergetés mellett fehéredésig pirítsuk.
Amikor a hús teljesen kifehéredett és kiengedte a saját levét, dobjuk rá a szeletekre vágott fokhagymát, fűszerezzük sóval, borssal és takarék hőmérsékleten hagyjuk, hogy elfője a levét. Adjuk hozzá a paradicsompürét, néhány keverésnyit pirítsuk, öntsük fel a vízzel és főzzük puhára.
Amikor teljesen megpuhult a hús, adjuk hozzá a csíkokra vágott uborkát és a felcsíkozott lecsókolbászt, valamint egy teáskanál füstölt fűszerpaprikát. Főzzük össze és ha elérte a tetszőleges szaftos állagot, forrón, főtt szarvacska tésztával kínáljuk.
Jó étvágyat!